fi | sv | eng

Valmisteluun nimetyt järjestöedustajat

Maakunnallisissa organisaatioissa on alueellisia eroja.

Etelä-Pohjanmaa

SOTE-Työvaliokunta:
Tuula Peltoniemi, SOSTE

Palvelurakennetyöryhmä:
Tuula Peltoniemi, SOSTE

SOTE - viestintäryhmä:
Eva Blom, Järjestötalo (Kokemustoimijoiden alueellinen ohjausryhmä)

Etelä-Pohjanmaan sote-palvelurakennetyöryhmien järjestöedustus

Terveyden ja sairauden hoito -päätyöryhmä

Kati Kuusio, Lakeuden Mielenterveysseura, varalla Markku Suoranta, Pohjanmaan Syöpäyhdistys ry

Ikäihmisten palvelut -päätyöryhmä

Minna Huhtamäki-Kuoppala, Etelä-Pohjanmaan Muistiyhdistys ry, varalla Miisa Lamminen, Lakeuden Omaishoitajat ry

Perhe- ja sosiaalipalvelut -päätyöryhmä

Eeva-Maria Latva-Rasku, MLL Pohjanmaan piiri ry, varalla Timo Haapoja, Etelä-Pohjanmaan sosiaalipsykiatrinen yhdistys ry

Kanta-Häme

Kuntoutuksen ohjausryhmään ja mahdollisesti perustettaviin alatyöryhmiin on pyydetty nimeämiset Hämeen Setlementiltä.

Oma Häme Kuntoutuksen ohjausryhmä: Varpu Vesterinen - Hämeenlinnan kansalliset seniorit ry, Sari Lehikoinen - Riihimäen Seudun Invalidit ry ja Ritva Aho - Forssan seudun palvelukammari ry 

Taustaryhmä: Sisko Päivärinta, Kanta-Hämeen AVH-yhdistys ry, Minna Hotta, FinFami Kanta-Hämeen mielenterveysyhdistys ry, Sirkka-Liisa Virtanen, Hämeenlinnan kansalliset seniorit ry, Pia-Nina Mohr, Kanta-Hämeen Neuroyhdistys ry, Ritva-Liisa Aho, Kanta-Hämeen luustoyhdistys ry, Salme Komonen, Kanta-Hämeen luustoyhdistys ry, Eeva Suojanen, Forssan nivelpiiri, Marja Widen, Jokioisten eläkkeensaajat ry, Esa Tarkka, SPR hämeenlinnan osasto, Elina Hanska, Lomakoti ilonpisara ry, Sari Kulpakko, Kanta-Hämeen Erilaiset oppijat ry, Maarika Hoppula, Hämeen Setlementti ry, Sara Löyttyjärvi, Hämeen Setlementti ry, Sanna Airaksinen, Hämeen Setlementti ry, Paula Helin, Kanta-Hämeen Neuroyhdistys ry, Sari Junttila-Aho, Forssan Seudun Palvelukammari ry, Risto Järvenpää, Riihimäen invalidit ry, Aino Matikainen, Hämeenlinnan nivelpiiri, Kati Vaari, Leijonaemot ry, Päivi Latva-Pietilä, Kanta-Hämeen Ilco ry, Miia Kerokoski, MLL Hämeen piiri ry, Pekka Koskinen, Hämeenlinnan Seudun Diabetesyhdistys ja Jouko Nygren, Forssan Seudun Kuulo ry. (mikäli olet kiinnostunut toimimaan taustaryhmässä niin yhteydeotot Sara Löyttyjärvi - sara.loyttyjarvi@hameensetlementti.fi)

Vammaispalvelujen työryhmä: Pia-Nina Mohr, Kanta-Hämeen Neuroyhdistys ry / Hämeenlinnan Vammaisneuvosto (pyydetty työryhmän jäseneksi sote-valmistelijoiden toimesta)

Keski-Suomi

SOTE-UUDISTUKSEN TYÖRYHMÄT ( Keski-Suomen Järjestöareena on tehnyt nimeämiset sote-uudistuksen työryhmiin)

Järjestäminen: Jari Ketola, Pesäpuu ry

Maakunnan palvelulaitos: Jussi Suojasalmi, Sovatek-säätiö

Valinnanvapaus: Kari Lahti, Kristillinen alkoholisti- ja narkomaanityö ry (Kan)

MAKU-UUDISTUKSEN TYÖRYHMÄT (Keski-Suomen Järjestöareena on tehnyt nimeämiset Möttönen ja Sivonen osalta, muut nimeämiset ovat valmistelijoiden toimesta)

Aluekehitys ja strateginen suunnittelu:
Sakari Möttönen, Keski- Suomen Yhteisöjen tuki ry. Järjestöjen toimijoista mukana myös Arja-Leena Peiponen Leader VIISARISTA ,Kari Kivisaari Keski-Suomen Yrittäjät ry:stä ja Petri Lehtoranta Keski-Suomen Liikunta ry

Kasvupalvelut:
Tiina Sivonen, Keski -Suomen Yhteisöjen tuki ry

Maaseutu-asiantuntijaryhmä:
Kaikki maakunnan Leader -ryhmät Raisa Saarilahti -Kulju Vesuri-ryhmästä, Tiina Seppälä Maaseutukehitys ry:stä ja Pirjo Ikäheimonen JyväsRiihi ry:stä sekä Keski-Suomen kyläasiamies Reena Laukkanen Abbey

Jyväskylän valinnanvapauskokeilu - hanke:
Jaana Joutsiluoma, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry, hankeen ohjausryhmän jäsen

Lappi

Lapin Sote-savotan alatyöryhmät

Sote-järjestäminen:

Kerttu Oikarinen, Lapin Sydänpiiri ry, varalla Johanna Tervala, Omaishoitajat ja Läheiset -liitto ry,

Ristenrauna Magga, SamiSoster ry

Sote-tuotanto:

Pirjo Kairakari, Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistus ry, varalla Marja-Liisa Oinas, Eläkeliitto ry

Anne Näkkäläjärvi, SamiSoster ry

Tutkimus, koulutus, innovaatio:

Arja Kilpeläinen, Lapin Ensi- ja turvakoti ry, varalla Marika Ahola, Lapin sosiaali- ja terveysturva ry

Juha Guttorm, SamiSoster ry 

Pirkanmaa

Pirkanmaan sote- ja maakuntauudistuksen valmistelu on jaettu kolmeen osiion eli sote-, maku- ja yhteiset osiot.

PIRKANMAAN SOTE- JA MAAKUNTAUUDISTUKSEN VALTUUSKUNTA

Jaana Joutsiluoma, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry

SOTE-OSION TYÖRYHMÄT

Terveyden edistäminen:
Ulla Harala, Sydänliitto – Hämeenmaan Sydänpiiri ry

Tiedolla johtamisen ryhmä:
ei nimettyjä – koska ei ollut ehdokkaita

Palveluiden (ml. maku) digitalisointiryhmä:
Ulla Suvanto, Crohn ja Colitis ry

Lapsi- ja perhepalveluiden ryhmä:
Rita Virtanen, Pelastakaa lapset ry ja Maria Viertonen, MLL Hämeen piiri

Kotona asumisen kehittämisen ryhmä:
Salla Pyykkönen, KVTL

Päihde- ja mielenterveyspalvelujen ryhmä:
Vesa Vaittinen, Tampereen A-kilta ry

Palveluverkko- ja integraatioryhmä:
Kirsi Konola, KVPS

Tutkimus-, opetus- ja kehittämistyöryhmä:
Kimmo Kumlander, Silta-Valmennusyhdistys ry

Valinnanvapaus-, asiakasohjaus- ja kilpailutusryhmä:
Maria Länsiö, Tampereen Ensi- ja turvakoti ry

YHTEISET-OSION OSALLISTUMINEN -työryhmät

Ikäihmiset:
Tarja Honkanen, Invalidiliitto ja varalla: Rita Järvinen, Kynnys ry

Nuoret:
Anne Myllylä, Setlementti Tampere ry ja varalla: Petra Karinen, YAD Youth Against Drugs

Lapsiperheet:
Mirva Salonen, Leijonaemot ry ja varalla: Maria Länsiö, Tampereen Ensi- ja turvakoti ry

Psykiatria:
Maarit Hirvonen, Muotialan asuin- ja toimintakeskus ry ja varalla: Oili Huhtanen, Mileneterveysomaiset Pirkanmaa - Finfami ry

Ei tarttuvat taudit:
Carita Sinkkonen, Aivoliitto ry ja varalla Hanna-Leena Kärkkäinen, Hengitysliitty ry

Omaisyhdistyksen edustajan valmistelijat ovat pyytäneet Pioni ry:stä. Ei nimeä tiedossa.

Pohjanmaa

Maakuntauudistuksen muutoksen johtoryhmä

Folkhälsans förbund, Ari-Pekka Toivari ja varalla SOSTE, Minttu Ojanen

Työvaliokunta
Vaasan Seudun Yhdistykset ry, Tuula Jäntti ja varalla SOSTE Maria Helsing-Johansson

TYÖRYHMÄT

Lapset ja perheet:
Vaasan Ensi- ja turvakoti, Mika Lindén, Vaasan seudun ADHD-yhdistys, Essi Jäntti ja Folkhälsan, Britt-Helen Tuomela-Holti

Ikäihmiset:
Folkhälsan, Joacim Sandbacka

Sairaala ja vuodeosasto:
Lihastautiliitto, Marjo Luomanen

Mielenterveys- ja päihdepalvelut:
Vaasan seudun sos.psyk.yhdistys, Johanna Yliviitala

Vammaispalvelut:
Finlands svenska handikappförbund, Anna Calden

Toimintakyky ja kuntoutus:
Folkhälsan, Åsa Lindroos-Lönnbäck ja Vaasan seudun yhdistykset, Tuula Jäntti

Pohjois-Karjala

Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys kehittää asukasnäkökulmaa ja osallisuutta yhteistyössä Siun soten kehittämisyksikön kanssa

Anne Pyykkönen, Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry

Ikäihmisten teemaa kehitetään erityisesti AVOT -hankkeessa, jossa konsortiossa yhteistyökumppanina on useita järjestöjä

Minna Turunen, Pohjois-Karjalan mielenterveysomaiset FinFami ry

Seija Ollaranta, Joensuun seudun Omaishoitajat ja läheiset ry

Tuija Heinämäki, Lieksan seudun omaishoitajat ry

Kiteen omaishoitajat ry

Pohjois-Karjalan Perhehoitajat ry

Leena Knuutila, Pohjois-Karjalan Muisti ry

Teija Nuutinen, ViaDia ry

Anne Pyykkönen, Pohjois-Karjalan Sosiaaliturvayhdistys ry

Perhehoitoliitto ry

Katja Kolehmainen, Pohjois-Karjalan Martat ry

Pohjois-Karjalan järjestöasiain neuvottelukunta JANE käy vuoropuhelua maakuntaliiton kanssa maakuntauudistukseen liittyen

Katja Asikainen, JANE

Hanna Kääriäinen, JANE

Pohjois-Pohjanmaa

PoPSter-hankkeen poliittinen ohjausryhmä

Marjo-Riitta Tervonen, SOSTE ja varalla: Arja Sutela, Nuorten Ystävät ry

PoPSter-työryhmien järjestöedustajat

Lapset ja perheet: Riitta Alatalo, Nuorten Ystävät ry ja varalla: Pertti Kukkonen, Auta Lasta ry

Nuoret ja aikuiset: Maarit Saarnivala, Vuolle Setlementti ja varalla: Heli Lappeteläinen, Oulun seudun Nuorisoasunnot

Ikäihmiset: Minna Salminen, Oulun seudun Omaishoitajat ja läheiset ry ja varalla: Eeva Tokola, Raahen seudun muisti

Välitön avun tarve: Pirkko-Liisa Laitinen, SPR:n Oulun piiri ja varalla: Sanna Kalajanniska, Henkirikoksen uhrien läheiset HUOMA

Vastaanottotoiminta: Marianne Kukkasniemi, Diabetesliitto ja varalla: Maarit Lampela, Oulun seudun muistiyhdistys

Vuodeosasto:  Virpi Sipola,Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys ja varalla Hilkka Lahti, Munuais- ja maksaliitto

Mielenterveys ja päihde: Sirpa Ahola-Laurila, Mielenvireys ja varalla: Erja Saarela, Oulun seudun Mielenterveysseura

Vammaispalvelut: Sinikka Mäntyjärvi,Näkövammaisten liitto ja varalla: Liisa Pitzen, Invalidiliitto

Toimintakyky ja kuntoutus:Helena Liimatainen,Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ja  Jukka Tauriainen, Parkinson-Liitto ry

Koulutus ja tutkimus: Liisa Ukkola, Oulun Diakonissalaito ja varalla: Tiina Logren, Oulun seudun neuroyhdistys

Sairaanhoidolliset tukipalvelut: Päivi Suuniittu, Hengitysliitt ja varalla:  Katja Törmi, Oulun seudun hengitysyhdistys

Järjestöjen yhteistyön koordinaatio: Helena Liimatainen, Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ja Minttu Ojanen, SOSTE

Pohjois-Savo 

PoSoTe hanke työryhmien järjestöedustajat

Strategiatyöryhmä
Pohjois-savon Sosiaaliturvayhdistys ry/ Invalidiliitto ry,  Mika Saastamoinen (varsinainen jäsen)
Kuopion Ensikoti ry, Pirjo Pehkonen (varajäsen)

Palvelumalli- ja toimipisteverkko työryhmä
Kynnys ry, Antti Tuononen (varsinainen jäsen)
Tukipilari / Kuopion Invalidit ry, Susanna Kähkönen (varajäsen)

Tuotantotyöryhmä
Puijon Diabetesyhdistys ry / Pohjois-Savon Syöpäyhdistys, Leena Rosenberg (varsinainen jäsen)
Kuopion seudun Nuorisoasunnot ry/ Sirkkulanpuiston toimintayhdistys ry, Petri Ruuskanen (varajäsen)

Hyvinvoinnin ja terveydenedistämisen ryhmä
Savon Sydänpiiri ry, Tarja Ikonen (varsinainen jäsen)
Pohjois-Savon Sosiaaliturvayhdistys ry, Henna Ovaskainen (varajäsen)

Satakunta

Satasoten palvelurakennetyöryhmä ja Sidosryhmäyhteistyöryhmä

Satakunnan yhteisökeskus, Milja Karjalainen

Valmistelutyöryhmät:

Satakunnan Sydänpiiri, Susanna Lehtimäki

SPR Satakunnan piiri, Anne-Mari Hakuni

Omaishoitajat ja läheiset -liitto, Pia Järnstedt Omaishoitajat

Satakunnan Vanhustuki, Ritva Kangassalo

Kankaanpään Seudun Vammaisjärjestöt Kaseva, Jaakko Viitala

Satakunnan Mielenterveysseura, Pertti Pale

Rauman seudun katulähetys, Janne Rantala

Satakunnan Syöpäyhdistys, Marja-liisa Ala-Luopa

Sirke Salmela Avustajakeskus

Kehitysvammaisten Tukiliitto, Johanna Käpynen

Lounais-Suomen Liikunta ja Urheilu ry, Tino-Taneli Tanttu

Rauman Kriisikeskus Ankkurpaikk, Tuija Eskelinen

Porin Sininauha, Johanna Huhtala

Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsi, Marja Rahkonen

Satakunnan Vanhustuki, Irma Roininen

Porin Klubitalo Sarastus, Mirva Heino

Rauman Seudun Työttömät, Ilse Vauhkonen

Porin Seudun Diabeetikot, Pasi Huhtanen


Satakunnan Satasoten Vammaispalvelutyöryhmä: Nina Välimäki, Harjavalan Seudun Invalidit ry

Varsinais-Suomi

Intressiryhmien kuulemiset -ryhmä

Minttu Ojanen, SOSTE

 Hanna Mattila, Suomen Parkinson-liitto

Hannu Ranta, A-klinikkasäätiön Länsi-Suomen palvelualue

 Minna Rautanen, SPR Varsinais-Suomen piiri

Paula Kukkonen, Turun Seudun Vammaisjärjestöt ry

Minna Rosendahl, Varsinais-Suomen Muistiyhdistys / Varsinais-Suomen ja Satakunnan Muistiluotsi

Pilvi Heiskanen, Turun Lähimmäispalveluyhdistys ry/ Kotikunnas

Eija-Riitta Hilska, Salon SYTY ry

Teija Leppämäki, Työ-Länsi ry

Janina Andersson, MLL, Varsinais-Suomen piiri

Oona Ylönen, Turun ensi- ja turvakoti ry

Jussi Ketonen, Perhekuntoutuskeskus Lauste

Erja Linkki, Kuuloliitto

Helena Ylikylä-Leiva, Neuroliitto

Saara Marjamäki, Turun seudun Mielenterveyspalveluyhdistys ry

Katja Havula, Turun seudun Omaishoitajat ja Läheiset ry

Sirke Salmela, Avustajakeskus