fi | sv | eng

Puhujat

Ohjelma koostuu avajaisista, neljästä rinnakkaiseminaarista ja päätösshowsta.

Neljän rinnakkaisseminaarin teemat ovat:

Avajaiset

Päivi Laajala

kaupunginjohtaja, Oulun kaupunki

3.10. klo 10.00-11.30 - Oulun kaupungin tervehdys

Lauri Järvilehto

toimitusjohtaja, oppimisen uudistaja, sarjayrittäjä ja Sherlock Holmes -fani, Lightneer

3.10. klo 10.00-11.30 - Tulevaisuuden työ (keynote-puheenvuoro)

Kristiina Kumpula

pääsihteeri, Suomen Punainen Risti

3.10. klo 10.00-11.30 - Valmiina odottamattomaan

Inga Söder

laulaja

3.10. klo 10.00-11.30 - Musiikkia

Merja Larivaara

juontaja

3.10. klo 10.00-11.30

Kari-Pekka Toivonen

juontaja

3.10. klo 10.00-11.30

Hyvinvointi-investoinnit ja hyvinvoinnin rakentuminen paikallistaloudessa

Jussi Ahokas

pääekonomisti, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry

4.10. klo 9.00-10.15 - puheenjohtaja

Maija Borén

projektikoordinaattori, Suomen Endometrioosiyhdistys

4.10. klo 9.00-10.15 - Mobiilisovelluksella hyvinvointia ihmisille ja näkyvyyttä yhdistykselle

Pirjo Ervasti

Oulun ensi- ja turvakoti

4.10. klo 9.00-10.15 - Satukirja vainoa kohdanneille lapsille

Esa Iivonen

johtava asiantuntija, MLL

3.10. klo 12.30-13.30 - Lapsivaikutusten arviointi ja lapsibudjetointi

Ristenrauna Magga

toiminnanjohtaja, SámiSoster

3.10. klo 14.00-15.00 - kommenttipuheenvuoro

Minna Jaakkola

suunnittelija, Kasper ry

4.10. klo 9.00-10.15 - Hidas vanhemmuus tuo hyvinvointia ruuhkavuosiin

Eila Kankaanpää

yliopistonlehtori, Itä-Suomen yliopisto

3.10. klo 12.30-13.30 - Lapsibudjetointi ja varhainen tuki

Asta Kietäväinen

dosentti, Lapin yliopisto

3.10. klo 14.00-15.00 - Porotalous sosiaalisen ja taloudellinen hyvinvoinnin lähteenä

Sari Kivimäki

projektipäällikkö, VESOTE- kärkihanke

4.10. klo 9.00-10.15 - Hyvinvointia elintavoista – muutos on mahdollisuus

Kaisu Kumpulainen

yhteiskuntatieteiden tohtori, Jyväskylän yliopisto

3.10. klo 15.30-16.30 - Kylätoiminta maaseutuyhteisöjen hyvinvoinnin tuottajana

Antero Kupiainen

projektipäällikkö, Eläkeliitto ry

4.10. klo 9.00-10.15 - Äijävirtaa – miesten oma juttu!

Tuomas Kurttila

lapsiasianvaltuutettu, STM

3.10. klo 12.30-13.30 - Lapsiin investointi kannattaa - nyt puheista tekoihin

Mika Penttilä

sivistys- ja kulttuurijohtaja, Oulun kaupunki

3.10. klo 12.30-13.30 - Kokemuksellisen hyvinvointitiedon hyödyntäminen

Sari Rautio

johtava asiantuntija, SITRA

3.10. klo 12.30-13.30 - Vaikuttaa hyvältä!

Seppo Soine-Rajanummi

kehittämispäällikkö, Suomen Syöpäyhdistys ry

4,10. klo 9.00-10.15 - Hyvä päivä - terveyttä edistävä ryhmämalli

Anita Sievänen

varapuheenjohtaja, Pohjois-Pohjanmaan kylät ry

3.10. klo 15.30-16.30 - kommenttipuheenvuoro

Paula Tapani

projektipäällikkö, Validia Asuminen

4.10. klo 9.00-10.15 - Uudenlaista asumista vaativiin tilanteisiin

Piia Tiilikallio

hankekoordinaattori, Suvanto ry

4.10. klo 9.00-10.15 - Juuri-hanke. Turvallisen vanhuuden puolesta

Maarit Widberg-Palo

Viittomakielen osuuskunta Via

4.10. klo 9.00-10.15 - Oma kieli, oma elämä

Lue lisää Hyvinvointi-investoinnit ja hyvinvoinnin rakentuminen paikallistaloudessa -rinnaikkaisseminaarista.


Hyvinvoivat ihmiset – hyvinvoiva yhteiskunta

Sari Aalto-Matturi

toiminnanjohtaja, Suomen Mielenterveys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Mikä masentaa maailman onnellisinta kansaa?

Maria Kaisa Aula

LAPE ohjausryhmän puheenjohtaja, STM

3.10. klo 15.30-16.30 - Lapsille, nuorille ja perheille parempaa arkea!

Taru Hallikainen

valmentaja, tietokirjailija, Terapeuttitalo Oy

3.10. klo 14.00-15.00 - Itsemyötätunto ja armollisuus hyvinvoinnin lisääjänä

Katri Hänninen

projektipäällikkö, Kehitysvammaisten Palvelusäätiö

3.10. klo 15.30-16.30 - Miltä näyttää perheen arki, kun lapsi tarvitsee erityistä tukea?

Marja Irjala

tohtorikoulutettava, KM, ekonomi, Oulun yliopisto

3.10. klo 12.30-13.30 - Kaikille koulutuksen avulla töitä - yhdenvertaisesti

Niina Jääskeläinen

kokemusohjaaja, Veturointi-hanke/Auta Lasta ry

3.10. klo 15.30-16.30 - Osallisuutta ja hyvinvointia Veturointi-toiminnasta

Laura Keisanen

asiantuntija, Pelastakaa Lapset ry

3.10. klo 15.30-16.30 - Digitaalinen media ja lasten seksuaalinen hyväksikäyttö

Ilmo Keskimäki

tutkimusprofessori, Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL)

4.10. klo 9.00-10.15 - Toteutuuko yhdenvertaisuus sote-uudistuksessa?

Anne Knaapi

johtava, varapääsihteeri, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry

4.10. klo 9.00-10.15 - juontaja

Eija Koivuranta

toimitusjohtaja, Väestöliitto

4.10. klo 9.00-10.15 - Valinnanvapaus - lisääkö vai vähentääkö se eriarvoisuutta?

Jukka Lindberg

kehittämispäällikkö, Vates-säätiö sr

3.10. klo 12.30-13.30 - Työstä hyvinvointia yhdenvertaisesti kaikille

Heikki Luoto

toiminnanjohtaja, Nuorten Mielenterveysseura Yeesi ry

3.10. klo 15.30-16.30 - Nuoret mielenterveyden buustaajina

Tuomas Tenkanen

johtava erityisasiantuntija, EHYT ry

4.10. klo 9.00-10.15 - Kuntien keinot edistää yhdenvertaisuutta – case päihdehaittojen ehkäisy

Maria Viljanen

yksikön päällikkö, Suomen Punainen Risti

3.10. klo 14.00-15.00 - Resilienssi yhteisöjen näkökulmasta

Outi Virtasalo

projektikoordinaattori, Hankinnoista duunia -hanke, Työllisyyspalvelut, Business Oulu

3.10. klo 12.30-13.30 - Työstä hyvinvointia yhdenvertaisesti kaikille

Mervi Väisänen

projektipäällikkö, Veturointi-hanke/Auta Lasta ry

3.10. klo 15.30-16.30 - Osallisuutta ja hyvinvointia Veturointi-toiminnasta

Miia Wikström

tutkija, Työterveyslaitos

3.10. klo 12.30-13.30 - Työstä hyvinvointia yhdenvertaisesti kaikille

Lue lisää Hyvinvoivat ihmiset – hyvinvoiva yhteiskunta -rinnakkaisseminaarista.


Tämä maa, nämä kunnat, millaiset maakunnat?

Marika Ahola

tiedontuotannon koordinaattori, Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 12.30-13.30 - Järjestöt ja tiedontuotanto: miten kunnissa ja maakunnassa voidaan?

Ira Alanko

projektipäällikkö, Valtioneuvoston kanslia

3.10. klo 15.30-16.30 - Kokeilut ja digitalisaatio muutoksen työkaluina

Kristina Grahn

projektipäällikkö, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri

4.10. klo 9.00-10.15 - Asiakkaan ääni kuuluu kehittämisessä – millä eväillä kokemustieto käytäntöön?

Viveca Hagmark

förbundsdirektör, Folkhälsans förbund rf

3.10. klo 14.00-15.00 - Organisation 2.0: Samverkan och samordning

Tuomo Heikkilä

toimitusjohtaja, Avoine Oy

3.10. klo 15.30-16.30 - Käyttäjien osallistaminen digitaaliseen palvelukehitykseen

Maria Joona

palveluesimies, Nuorten Ystävät ry

3.10. klo 12.30-13.30 - Arjen pelastajat: ATK-ohjausta ikäihmisille

Milja Karjalainen

toiminnanjohtaja, Satakunnan yhteisökeskus

3.10. klo 14.00-15.00 - Satakuntaa luoraan yhres

Sanna Kaijanen

kehittämispäällikkö, Vanhus- ja lähimmäispalvelun liitto Valli ry, Ikäteknologiakeskus

3.10. klo 15.30-16.30 - Digitalisaatio ja ikäihmiset - miten saadaan kaikki mukaan?

Sakari Kainulainen

erityisasiantuntija, Diakonia-ammattikorkeakoulu

4.10. klo 9.00-10.15 - Asukaslähtöinen maakuntien kehittäminen

Annikki Kallioniemi

perusturvajohtaja, Enontekiön kunta

3.10. klo 12.30-13.30 - Järjestöt ja tiedontuotanto: miten kunnissa ja maakunnassa voidaan?

Leni Karisaari

hallintojohtaja, Enontekiön kunta

3.10. klo 12.30-13.30 - Järjestöt ja tiedontuotanto: miten kunnissa ja maakunnassa voidaan?

Juhani Kemppainen

kouluttaja, Nuorten ystävät

3.10. klo 12.30-13.30 - Arjen pelastajat: ATK-ohjausta ikäihmisille

Mervi Kestilä

toiminnanjohtaja, Lapin sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Järjestöt maakunta- ja kuntauudistuksessa – mallia maakunnista

Virpi Knuutinen

suunnittelija, Oulun kaupunki

3.10. klo 12.30-13.30 - Mitä tietoa järjestöt voivat tuoda hyvinvointikertomukseen kuntalaisten arjesta

Ari Koivunen

kokemustoimija, verkkovertaisohjaaja

3.10. klo 15.30-16.30 - Vertaisvoimaa verkosta! Keskusteluryhmiä kehittämässä

Pasi Laukka

yhteisötoiminnan päällikkö, Oulun kaupunki

3.10. klo 15.30-16.30 - Meijän kaupunni -mobiilisovellus

Helena Liimatainen

projektipäällikkö, järjestöagentti, Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Järjestöt maakunta- ja kuntauudistuksessa – mallia maakunnista

Nina Lindberg

yhteisökoordinaattori, Artteli-kumppanuusyhdistys ry

3.10. klo 12.30-13.30 - Järjestö-kaupunkiyhteistyö Tampereella – Kumppanuusohjelmasta Järjestöedustamoon

Susanna Lundström

suunnittelija, Tampereen kaupunki

3.10. klo 12.30-13.30 - Järjestö-kaupunkiyhteistyö Tampereella – Kumppanuusohjelmasta Järjestöedustamoon

Susanna Mutanen

projektityöntekijä, Keski-Suomen sairaanhoitopiiri

4.10. klo 9.00-10.15 - Asiakkaan ääni kuuluu kehittämisessä – millä eväillä kokemustieto käytäntöön?

Reija Paananen

tutkija, Diakonia-ammattikorkeakoulu

4.10. klo 9.00-10.15 - Asukaslähtöinen maakuntien kehittäminen

Anne Pyykkönen

kehittämispäällikkö, Pohjois-Karjalan sosiaaliturvayhdistys

3.10. klo 14.00-15.00 - Järjestöt maakunta- ja kuntauudistuksessa – mallia maakunnista

Jorma Sakko

verkkovertaisohjaaja

3.10. klo 15.30-16.30 - Vertaisvoimaa verkosta! Keskusteluryhmiä kehittämässä

Päivi Suuniittu

Pohjois-Suomen aluesuunnittelija, Hengitysliitto ry

3.10. klo 15.30-16.30 - Vertaisvoimaa verkosta! Keskusteluryhmiä kehittämässä

Eeva-Liisa Tilkanen

toiminnanjohtaja, Nuorten Keski-Suomi ry (Nuksu)

4.10. klo 9.00-10.15 - Nuoret mukaan ja vaikuttamaan

Elina Varjonen

erityisasiantuntija, STEA

3.10. klo 14.00-15.00 - Kumppanuudet 2.0

Lue lisää Tämä maa, nämä kunnat, millaiset maakunnat? -rinnakkaisseminaarista.


Oppimistila: Elinvoimaa yhteistyöhön, kehittämiseen ja uudistuksiin

Mari Aarni

markkinoinnin suunnittelija, kouluttaja, Kuulu Oy

4.10. klo 9.00-10.15 - Vaikuttava digiviestintä ja markkinointi sosiaalisessa mediassa

Kukka-Maria Berg

viestinnän asiantuntija, Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Yhteistyömahdollisuuksia ja apua viranomaisyhteistyöhön

Viveca Hagmark

förbundsdirektör, Folkhälsans förbund

3.10. klo 12.30-13.30 - Svenskspråkiga förbundsbarometern: Förändringar i engagemang, och medlemsvård

Minna Hernberg

vastaava alueellisen omaistoiminnan ohjaaja, Oulun seudun omaishoitajat ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Asiakkaiden aito kuuleminen ja osallisuus - case Ommaisraadit

Piia Innanen

palvelumuotoilun sanansaattaja, toimitusjohtaja ja palvelumuotoilija, Palvelumuotoilu Palo

3.10. klo 14.00-15.00 - Asiakaslähtöisen työotteen kehittäminen

Noora Jokinen

viestinnän asiantuntija, Noon Kollektiivi/Noon viestintä Oy

4.10. klo 9.00-10.15 - Älä jää näkymättömäksi

Miina Kajos

projektikoordinaattori, Muunto-hanke, A-klinikkasäätiö

4.10. klo 9.00-10.15 - Lakimuutoksen lobbaus: haittojen vähentäminen huumausainelakiin

Sirpa Korkatti

moderaattori, Sipilisti

3. ja 4.10. - Oppimistilan juontaja ja moderaattori

Tytti Kurtti

digikehittäjä, Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Yhteistyömahdollisuuksia ja apua viranomaisyhteistyöhön

Päivi Niinistö-Mäkinen

hankevastaava, fysioterapeutti, Etelä-Pohjanmaan Muistiyhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Uuden yhteistyön käynnistäminen: Yhteistyö yrittäjäyhdistysten ja yrittäjien kanssa

Anne Birgitta Pessi

kirkkososiologian professori, hankejohtaja, Helsingin yliopisto, hankkeet CoPassion ja CoCare

3.10. klo 15.30-16.30 - Miten synnyttää ja vahvistaa myötätuntoa?

Terhi Pihlajaniemi

koordinaattori, TULE-tietokeskus, Turun Seurun Selkäyhdistys ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Yhdistysten yhteistyö vahvaksi ja näkyväksi

Sirpa Puolakka

toimitusjohtaja, työyhteisövalmentaja, Valmennustalo Virta Oy

3.10. klo 14.00-15.00 - Asiakaslähtöisen työotteen kehittäminen

Heidi Ristolainen

asiantuntija, Opintokeskus Sivis

3.10. klo 15.30-16.30 - Työhyvinvoinnin tukeminen tulevaisuuden järjestöissä

Jytte Rüdiger

kulturchef, Haparanda kommun

3.10. klo 12.30-13.30 - Ungas organisering över tid

Minnamaria Salminen

toiminnanjohtaja, Oulun seudun omaishoitajat ry

3.10. klo 14.00-15.00 - Asiakkaiden aito kuuleminen ja osallisuus - case Ommaisraadit

Juho Sarajärvi

opiskelija, mieskaveri, Mieskaverit ry

3.10. klo 12.30-13.30 - Mies sosiaali- ja terveysalan vapaaehtoistoiminnassa, esimerkkinä Mieskaveri-toiminta

Katja Suni

järjestösuunnittelija, ADHD-liitto ry, Pohjois-Suomi

3.10. klo 12.30-13.30 - Demokratiapalkitun Kumppanuuskeskuksen kumppanuusmalli

Kaisli Syrjänen

kansalaistoiminnan koordinaattori, Pienperheyhdistys

3.10. klo 12.30-13.30 - Mies sosiaali- ja terveysalan vapaaehtoistoiminnassa, esimerkkinä Mieskaveri-toiminta

Maire Vuoti

toiminnanjohtaja, Pohjois-Pohjanmaan sosiaali- ja terveysturvayhdistys ry

3.10. klo 12.30-13.30 - Demokratiapalkitun Kumppanuuskeskuksen kumppanuusmalli

Lue lisää Oppimistila: Elinvoimaa yhteistyöhön, kehittämiseen ja uudistuksiin -osiosta.

 

Päätösshow

Milla Halme

viesintäpäällikkö, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry

4.10. klo 10.45-12.00 - SOSTEtalk show: Lain tuolla puolen,
ketä Suomessa saa auttaa?

Olli Joensuu

sidosryhmäpäällikkö, Veikkaus

4.10. klo 10.45-12.00 - Tärkeässä roolissa

Merja Larivaara

juontaja

4.10. klo 10.45-12.00

Kari-Pekka Toivonen

juontaja

4.10. klo 10.45-12.00

Puhujalistasta löydät tapahtuman puhujat ja esiintyjät aakkosjärjessä ohjelmaosioiden alta.

Löytääksesti nopeasti haluamasi puhujan, käytä etsintään CTRL + F -toimintoa.