Yhteistyö syntyy kohtaamisista

Opintokeskus Siviksen viestintä- ja innovointipäällikkö Anne Ilvonen Sosteblogin Vieraskynän kirjoittajakuvassa.

Etusivu / Blogi / Yhteistyö syntyy kohtaamisista

Korona-aikana opittu Teams-kulttuuri ja rahoituksen pienentyminen ovat siirtäneet monen järjestötoimijan arjen koneen äärelle. Yhteiset kohtaamiset ovat korvautuneet työpöydän ääressä pidetyillä Teams-palavereilla tai pudonneet kokonaan pois.

Helppoa, tehokasta ja halpaa! Kaikkialle pääsee mukaan tietokoneen ruudulta. Vai pääseekö sittenkään?

Satunnaiset kohtaamiset synnyttävät uutta

SOSTE kutsuu meitä kaikkia tänä keväänä kohtaamaan toisemme kasvokkain Järjestöristeily 2026 – Demokratia nyt! -koulutus- ja verkostoitumistapahtumaan. Risteilyn aikana on mahdollisuus oppia uutta, luoda yhdessä ratkaisuja sekä kohdata toisiamme.

Kasvokkain kohtaamisessa luottamus ja yhteys syntyvät nopeammin ja vuorovaikutus on spontaanimpaa. Epävirallinen vuorovaikutus luo uusia yhteistyön avauksia ja ideoita sekä tarjoaa vertaistukea arjen haasteisiin. Nämä jäävät helposti puuttumaan verkossa.

Järjestöristeily voi tuoda sinulle mukanaan uusia kumppanuksia ja toiminnan kehittämisideoita. Se tarjoaa mahdollisuuden spontaaniin verkostoitumiseen ja yhteistyömahdollisuuksien etsimiseen. Toivottavasti pääset mukaan hyödyntämään näitä mahdollisuuksia!

Sivis mukana risteilyllä

Opintokeskus Sivis on mukana risteilyllä tarjoamassa tuhdin paketin järjestöille ajankohtaista asiaa sekä edistämässä järjestöjen keskinäistä verkostoimista.

Demokratiaan liittyvät teemat ovat myös järjestökoulutuksessa hyvin ajankohtainen aihe. Miten järjestöt voivat vahvistaa osallisuutta ja yhteisöllisyyttä maailmassa, jossa tieto ja ihmiset kuplautuvat yhä enemmän? Muun muassa näihin kysymyksiin pureudutaan Siviksen ohjelmakattauksessa.

Risteilyn aikana Sivis toteuttaa myös kaksi pop up -hetkeä, joiden aikana voi tulla tapaamaan sivisläisiä, tutustua Siviksen palveluihin ja kurkistaa SivisKampukselle. Millainen järjestöjen Oppilaitos Sivis on? Kerromme siitä mielellämme lisää!

Poimi Siviksen ohjelmakattauksesta itsellesi kiinnostavimmat tunnit tai vietä koko risteilypäivä kanssamme. Kohdataan Järjestöristeilyllä!

Anne Ilvonen 
viestintä- ja innovointipäällikkö
Opintokeskus Sivis