Webinaarisarja
Mitä on vaikuttavuus järjestötoiminnassa? Miten suunnittelet ja arvioit vaikuttavaa järjestötoimintaa?
Neljän webinaarin sarja avaa vaikuttavuuden käsitteitä, vaikuttavuusketjua ja järjestöjen vaikuttavuuden yhteiskunnallista ulottuvuutta, tavoitteiden ja mittareiden asettamista ja arviointia. Vuorovaikutteiset webinaarit sisältävät asiantuntija- ja järjestöpuheenvuorot sekä vapaata keskustelua vaikuttavuudesta.
Webinaarisarja järjestetään yhteistyössä Opintokeskus Siviksen kanssa.
Osaamistavoitteet
Osallistuja oppii tuntemaan vaikuttavuuden ja vaikuttavuusketjun käsitteet perustasolla sekä asettamaan toiminnalle tavoitteita ja mittareita. Hän saa perusitetoa vaikuttavuuden arvioinnista ja järjestöjen yhteiskunnallisesta vaikuttavuudesta.
Ohjelma
klo 13.00-14.30
Mistä puhumme, kun puhumme vaikuttavuudesta? Miten tulokset ja vaikuttavuus liittyvät yhteen?
Alustajat: Mervi Aalto-Kallio ja Erica Mäkipää, SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry
Järjestöpuheenvuorot: Vesa Karjalainen, Dynamo Valmennus ja Niina Turunen, Saimaan Syöpäyhdistys
klo 13.00-14.30
Kuulet Hyvän mitta -vaikuttavuusketjusta ja opit hahmottamaan, miten järjestötyö liittyy yhteiskunnallisten haasteiden ratkaisemiseen
Alustajat: Katja Anoschkin, Arvoliitto ry
Järjestöpuheenvuorot: Vesa Sarmia, Helsingin Diakonissalaitos, Vamos-toiminta ja Erika Turunen, Icehearts ry
klo 13.00-14.30
Webinaarissa käydään läpi esimerkein, mitä ja miten tavoitteita kannattaa asettaa ja millaisia mittareita niillä voisi olla.
Alustajat: Henna Harju, Kuntoutussäätiö
Järjestöpuheenvuorot: Kati Palsanen, SOS-lapsikylä ja Miia Lehtonen, Mannerheimin Lastensuojeluliiton Karinaisten yhdistys
klo 13.00-14.30
Perustietoa siitä, miten tietoa tavoitteisiin pääsemisestä voidaan kerätä ja miten sitä arvioidaan.
Alustajat: Outi Linnonlahti, Kukunori ry.
Järjestöpuheenvuorot: Nina Forström, Ensi- ja Turvakotien Liitto ry., toinen puheenvuoro täydentyy