SOSTE järjestää kaikille avoimen mielenosoituksen Helsingissä hallituksen kehysriihen alkamispäivänä tiistaina 21.4.
Mielenosoitus pidetään kello 8–11, ja osallistua voi itselle sopivana kellonaikana. Mielenosoitus pidetään lähellä kehysriihen pitopaikkaa, joka varmistuu myöhemmin. Paikka saattaa olla Säätytalo Helsingin Kruununhaassa.
SOSTE tiedottaa mielenosoituksesta vielä uudestaan lähempänä sen ajankohtaa, minkä lisäksi tietoa mielenosoituksesta päivitetään siitä perustettuun Facebook-tapahtumaan.
Ilmoita organisaatiosi mukaan mielenosoituksen tukijaksi tästä linkistä!
Elävän kansalaisyhteiskunnan puolesta lisäleikkauksia vastaan
Mielenosoituksella puolustetaan elävää kansalaisyhteiskuntaa ja kaikkia niitä ihmisiä, jotka saavat apua ja tukea sosiaali- ja terveysjärjestöiltä sekä vastustetaan uusia leikkauksia sote-järjestöjen avustuksiin.
Hallitus on jo tähän mennessä päättänyt leikata sote-järjestöiltä 140 miljoonaa euroa eli lähes 40 prosenttia valtionavustuksista. Hallituksen tulevassa kehysriihessä sakset osoittavat taas järjestöjen suuntaan.
Sote-järjestöt auttavat lapsiperheitä, nuoria, kriisejä kohdanneita, vanhuksia, yksinäisiä, muistisairaita, pitkäaikaissairaita, vammaisia ja kaikkien heidän läheisiään.
Sote-järjestöihin kohdistuvat leikkaukset vaikuttavat siihen, millaista tukea ja apua ihmiset saavat ja millaiset mahdollisuudet kansalaisilla on saada äänensä kuuluviin ja osallistua yhteiskunnalliseen päätöksentekoon.
Tule mukaan mielenosoitukseen Helsinkiin ti 21.4. osoittamaan tukesi sote-järjestöjen tärkeälle työlle ja vaatimaan loppua hyvinvointileikkauksille!
