Sosiaali- ja terveysministeriö on pyytänyt lausuntoa hallituksen esityksestä ja asetusmuutosehdotuksista, jotka käsittelevät apteekkitalouden kokonaisuudistusta sekä rajattua itsehoitolääkevalikoimaa, johon kuuluvia lääkkeitä voisi jatkossa myydä myös apteekkien ulkopuolella.
SOSTE korostaa lausunnossaan, että ehdotettuja muutoksia tulee arvioida ensisijaisesti lääkkeiden käyttäjien, erityisesti paljon sairastavien ja pienituloisten näkökulmasta. Lääkkeiden hintasääntelyä koskevat muutokset eivät saa johtaa asiakkaiden maksurasituksen kasvuun.
SOSTE suhtautuu kriittisesti itsehoitolääkkeiden myynnin laajentamiseen apteekkien ulkopuolelle, ja painottaa lääke- ja lääkitysturvallisuuden varmistamista sekä laadukkaan lääkeneuvonnan merkitystä. Mikäli itsehoitolääkkeiden myyntikanavan laajentamiseen päädytään, se tulee toteuttaa vain pienimmän riskin valmisteilla ja hallitusti lääketurvallisuus varmistamalla.
Uudistusta tehtäessä on turvattava lääkkeiden saatavuus, palveluiden laatu ja alueellinen yhdenvertaisuus. Kun terveyskeskusten määrää ollaan karsimassa, apteekit ovat monelle ainoa lähiterveyspalvelu ja siten tärkeä osa arjen tukea, jota ei ole vara heikentää.

