Sosiaalibarometri kuvaa hyvinvoinnin, julkisten palvelujen ja palvelujärjestelmän tilaa ja kehityssuuntia. Tämän vuoden tutkimuksen yhtenä teemana on työllisyys, jossa todetaan osatyökykyisten työllistymistä estävän työpaikoilta usein puuttuva kokemus työllistää ja tukea heitä.
Vuoden 2019 alussa noin puolet vastaajista arvioi osatyökykyisten työttömyyden erittäin tai melko suureksi ongelmaksi alueellaan. Etenkin TE-johto on huolissaan tilanteesta, sillä lähes kolme neljästä pitää osatyökykyisten työttömyyttä mittavana ongelmana.
Johtopäätös: Tavoitteena edistää kaikkien työllistymistä
Infograafit tuloksista
Sosiaalibarometri 2019 sisältää useita havainnollistavia infograafeja. Jaa niitä sosiaalisessa mediassa ja hyödynnä esitysmateriaaleissasi.
Katso kaikki keinoja työttömyyden vähentämiseen -teeman infograafit

”Jos yksityiset työvälitystoimistot valitsevat asiakkaansa, voi heikoimmassa asemassa olevat työttömät joutua huonompaan asemaan.”
Tutkimukseen vastannut sote-johtaja

Kokeilujen sijaan toimivista tukimuodoista
pysyviä
Osatyökykyisten työllistämiseksi tarvitaan asennemuutosta, toteaa Vates-säätiön toimitusjohtaja Jaana Pakarinen.
Rakennetaan kasvua investoimalla työllisyyteen
Kun Suomessa pohditaan työllisyyden lisäämistä ja työllisyysasteen nostamista, pitkäaikaistyöttömät, osatyökykyiset ja työkyvyttömät työikäiset ovat potentiaalisin joukko.
Keskustele tunnisteella #sosiaalibaro.
Kysymykset ja kommentit
Ajankohtaista
-
Sosiaali- ja terveysjärjestöt epätietoisia avustusleikkauksista – vaikeaan tilanteeseen tarvitaan liikkumavaraa
-
Kuntoutuksen merkitystä ja vaikutuksia on tehtävä näkyviksi
-
Työllisyyden edistämisen valtakunnallisen neuvottelukunnan jaostot asetettu – järjestöt vahvasti mukana yhdyspintajaostossa
-
Julkisen talouden suunnitelma 2026–2029: Lisäleikkaus sosiaali- ja terveysjärjestöjen valtionavustuksista on peruttava
-
Puoliväliriihen työllisyystoimet jäivät avoimiksi
-
Selvitys: Orpon hallituksen sopeutus heikentää Suomen talouskasvua ja julkista velkakestävyyttä
-
SOSTE kannattaa työnhakijan palveluprosessin keventämistä
-
Järjestöjen palkkatukityö auttaa pitkäaikaistyöttömiä työllistymään ja ehkäisee syrjäytymistä
-
Eduskunnan kuntoutusverkosto: Nyt on aika laittaa yhteistyörakenteet kuntoon!